Powstanie styczniowe.
Powstanie styczniowe ukształtowało naszą tożsamość narodową.
~ mówi wiceprezes PiS Mariusz Kamiński.
Jest w tej myśli jakaś prawda.
Przegraliśmy je.
~ mówi wiceprezes PiS Mariusz Kamiński.
Jest w tej myśli jakaś prawda.
Przegraliśmy je.
I było wymierzone we władzę, która wreszcie zrobiła krok w stronę poprawy sytuacji zdecydowanej większości społeczeństwa.
OdpowiedzUsuńMoże przez pomyłkę powiedział prawdę. Gdyby się tak dogłębniej zastanowić, to właśnie po nauczce Powstania Styczniowego doceniliśmy pracę u podstaw, kształtować się zaczęły postawy pozytywistyczne, ale i zaczęło docierać pod kopuły, że Naród, to znaczy CAŁY NARÓD, a nie szlachta i kler. Zaczęto dostrzegać potrzebę modernizacji kraju, wykształcenia CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA.
OdpowiedzUsuńTyle, że nie to miał Kamiński na myśli. Jak znam życie, to chodziło mu o "hurraaa..., na szable ich"!!!
Przez pomyłkę zupełną :}. I myślę, że to docenianie i dostrzeganie nie przyszło łatwo. Po prostu tak mocno dostaliśmy w tyłek.
UsuńW Polsce przez lata promowane było hasło: 'Gloria victis'. Po łacinie, aby było mądrzej. Hasło ku czci powstańców.
OdpowiedzUsuńA tymczasem prawdziwie wielkie imperium żyło przez wieki pamiętając zupełnie inne hasło: 'Vea victis!'.
I już wiadomo kto tu ma szansę na prawdziwą wielkość.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Vae_victis
Na rozkładających się ciałach można stworzyć ciekawą tożsamość narodową. Z drugiej jednak strony wojny toczone powinny być z myślą (jeśli już wszystko to musi być) o tym, co po wojnie. Jeśli wmawia się narodowi, że bycie przysypanym kilkoma metrami piachu jest metodą na życie wieczne w pamięci rodaków, biada okresowi pokoju w tym narodzie.
UsuńPolecam nowy tekst o Powstaniu Styczniowm, który zawiera sporo przemyśleń obozu narodowego nad powstaniami w ogóle - a nad Powstaniem Styczniowym w szczególności. Tekst analizuje negatywne skutki gloryfikowania przez pewne ośrodki katastrof narodowych dla świadomości narodowej współczesnych Polaków i polskiego życia politycznego. Dodatkowo łącznie z tekstem publikowane są dwa podrozdziały książki Antoniego Wrotnowskiego "Porozbiorowe aspiracye polityczne narodu polskiego" (1882), zawierającej unikalne opisy tła polityczno-historycznego wybuchu powstania. Powstanie Styczniowe - chybiony patriotyzm i spustoszenia w świadomości narodowej współczesnych Polaków:
OdpowiedzUsuń(...) Obchodzona w 2013 roku 150-ta rocznica Powstania Styczniowego (22.I.1863) mogłaby stać się pretekstem do dyskusji nad błędnymi wyobrażeniami o tym, jakie powinny być postawy polityczne Polaków, w czym powinna przejawiać się ich służba narodowi polskiemu - oraz dlaczego pewne postawy uważane przez Polaków za patriotyczne są w swej naturze straszliwie antynarodowe. Te błędne wyobrażenia i wynikające z nich postawy nie tylko doprowadziły (przy wydatnej pomocy agentury pruskiej, austriackiej i intrygom pierwiastków obcych Polakom etnicznie) w roku 1863 do tragedii narodowej, ale i odegrały decydującą rolę w pozostałych katastrofach narodowych (1830, 1944). (...)
Czytaj dalej: Powstanie Styczniowe - chybiony patriotyzm i spustoszenia w świadomości narodowej współczesnych Polaków ( http://myslnarodowa.wordpress.com/2013/01/12/powstanie-styczniowe-1863-chybiony-patriotyzm-spustoszenia-swiadomosci-narodowej-wspolczesnych-polakow/ )
Spóźnione podziękowanie za ciekawe linki :).
Usuń