#tęsknięzatobążydzie

Rebeka
muzyka Zygmunt Białostocki,
słowa Andrzej Włast (właść. Gustaw Baumritter),
obydwaj zabici w getcie warszawski w roku 1942 lub 1943

 

To ostatnia niedziela
muzyka Jerzy Petersburski z żydowskiej rodziny Melodysta, po 1967 wrócił do Wawy
tekst Zenon Friewald, zmarł w roku 1976 w Tel Awiwie

 

takie melodie w głowie mi zaświtały, obydwie śpiewa Dyjak (Mareczek), gdy przeczytałam notatkę na blogu Simplement Eliza na temat rosnącego w Polsce rasizmu.
"Z Białegostoku do Jedwabnego tylko 73 km...."
:(

Komentarze

 1. Piękne melodie... Nie akceptuję rasistów!
  Na Twój komentarz odpowiedziałam w moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myszko, znalazlam sie u Ciebie przypadkiem i dziekuje za to dobremu losowi. A Tobie dziekuje za "Rebeke" i moje lzawe deczko wzruszenie przy sluchaniu tej piesni. Dyjak jest genialny, a ja jestem Zydowka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyszedł mi ten post miękki, bo miękko śpiewa Marunia, pan Marek. Cieszę się bardzo, że mogłaś go tutaj posłuchać. Dobry człowiek, wspaniały interpretator, albo jak sam mówi o sobie, refrenista.

   Życzyłabym sobie, aby ta część naszej polskości, naszego dziedzictwa nie umarła. Edukować i, gdy trzeba, przeciwstawiać się głupocie świadectwem. Dyjak jest genialny, a ja jestem Żydówka. Czy to nie jest piękne zdanie? To ja Tobie dziękuję.

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty