koniec-świata-za-dwa-lata. beton i jego technologie. orry-gami dla zaawansowanych. pokój & kuchnia. świt leminga. reflex słonia. reaktancja. patysie, dżender-szmender, zen, tak & ramen.

czwartek, lipca 07, 2016

tak sobie czytam

- Nie rozumiem tych słodziutkich typków - stwierdziła Lisa Zell, podnosząc ze stołu pierwsze strony News i uderzając w fotografię przedstawiającą zakapturzone postaci sprzed ośrodka - Zupełnie jakby chcieli powrotu do dni, kiedy kobiety same abortowały płody wieszakami.
- Tego właśnie chcą - powiedziała Georgina Eberly - Wydaje im się, że jeżeli kobieta będzie bać się śmierci, to urodzi dziecko. Chyba nigdy nie przyszło im do głowy, że można bać się dziecka bardziej niż aborcji wieszakiem.
  * S. King: Bezsenność. Tłum. K. Sokołowski. Albatros 2016, s. 267.

Nettie Stevens


amerykańska biolożka która niezależnie od E.B. Wilsona odkryła rolę chromosomów płci w 1905 roku. Chociaż opublikowała swoje badania jako pierwsza, przez lata była jednynie niezłym, jak na kobietę, "technikiem laboratoryjnym".
dzisiaj google świętuje jej 155 urodziny.
happy b-day, aunt Nettie.

niedziela, lipca 03, 2016

gdy nie było Amnesty International ...

działy się różne rzeczy (dziać się jeszcze mogą, bo ludzka skłonność do czynienia zła z braku innych osiągnięć, jest duża) ...

Katarzyna Zimmerman, żona rzeźnika, zwana Triną Papisten ma rondo swojego (nieprawdziwego) imienia w Słupsku. może niedługo doczeka się rehabilitacji po 315 latach od spalenia na stosie.

W Gdańsku wpłynął wniosek rehabilitacyjny Anny Kruger, biednej staruszki, która w XVII wieku podejrzanie za długo żyła.

W Szczecinie pamiętają o Sydonii von Borck, której głównym przewinieniem wydaje się być to, że żyła swoim życiem nie dając sobą manewrować.

takie tam. a cóż na to mój ulubiony portal satyryczny? "Na stos z Biedroniem! Rehabilituje Czarownice!!!". przyznam, że jestem zaskoczona. zamiast skupiać się na orientacji pana Roberta mogli podkreślić, że Trina była katoliczką a jej spalenie jest jawnym dowodem na prześladowanie Polaków-only-katolików przez luteran na terenach dawnych Prus oraz kwestią wyższości nas, wiecznie przegranych, ale za to gdzie to nas nie ma, nad Prusakami vel Niemcami (tu intonujemy Bogurodzicę). no ale z drugiej strony ... widać gołym okiem, że na rzeczonym portalu wielu jest zainteresowanych prezydentem Słupska mocno osobiście. I czy należy się im dziwić? Ja nie dziwię się wcale, naprawdę panowie ... pan Robert to przystojny mężczyzna ...

niż demokratyczny

dwie rzeczy po-rannie:

jeśli chcemy, by nasze opinie były krytyką twórczą, a nie tylko sztuką dla sztuki, nie piszmy, że wszystko, co podpisze Andrzej I Jego Długopis jest głupie. to jest niemożliwe, aby jakiś człowiek robił wszystko w 100% głupio i niezgodnie z naszymi poglądami. musi być jakiś punkt w którym się z nim zgadzamy. i to jest nie-wstyd się przyznać. wiatraki są piękne. energia wiatrowa jest dobra. ale ... do ciężkiej naci, nie można ich stawiać gdziekolwiek popadnie. nie jest to wyznacznikiem naszej wolności, że ktoś sobie może postawić gdzie chce (wiatrak, cokolwiek tam ten ...). można się kłócić o intencję - że nie chodzi o uporządkowanie tej sytuacji i wysłuchanie szarych obywateli a o lobby węglowe, które w gacie robi na rzadko. ok, ale można było to dawno już załatwić z innymi, zielonymi intencjami. skoro się nie dało jakoś, biedaczkom bezradnym, niech będzie i to.

włączam sobie ... a nie ... włanczam se tvpwawa i co widzę? Pietrzak na fali miłości do słoneczka w nowym programie "z szafy Pietrzaka". recenzja krótka: dziadki dziadkom. albo nawet okrutniej: bosz, jaki on się nieśmieszny zrobił. a niby że tak ładnie myślałam o roku 1937 po obejrzeniu serialu o Bodo.