"Polak heretyk"

(...)jeśli chodzi o relacje między państwem a Kościołem, nie żyjemy w państwie normalnym. To znaczy, że litera konstytucji pozostaje martwą literą. Krótko mówiąc, państwo nie zachowuje jednakowego dystansu wobec wszystkich religii, do czego zobowiązuje je konstytucja, czyli nie zachowuje neutralności wobec Kościołów czy grup religijnych.

Ludzie nie znają elementarnych pojęć wiary, nie czytają Ewangelii, nikt nie zna myśli Jana Pawła II z pism.
(...) to będzie przełom wymuszony poniekąd przez nowe pokolenia, które zaznają otwartości Zachodu. W Polsce katolicyzm, ten najbardziej powierzchowny, służy również do kontroli obyczajowej, czyli przede wszystkim do kontroli nad młodymi. Oni uciekają do tej Irlandii, Holandii czy Anglii nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też dlatego, że tam im nikt nie ingeruje w życie, w to, jak się ubierają, z kim śpią.
 Wywiad jest krótką, interesującą podróżą po polskiej religijności :)

* jest również szefem Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie.

Komentarze

  1. Myszko, Ty to potrafisz wyszperać zawsze jakiś fajny kąsek do poczytania i zatrzymania się nad przeczytanym tekstem. Pozdrawiam.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj, muszę przyznać, że tym razem to nie ja tylko mój Pan M.. Jak mu napiszę, będzie pękał z dumy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myszko, byłam,przeczytałam, gadać się nie chce.!!Chcę Cie tylko pozdrowić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty