"Witaj w Polsce, Nowym Średniowieczu"

Artykuł Magdaleny Środy*, Wprost 33/2010:
Polska konsekwentnie przez ostatnie dwadzieścia lat buduje fundamenty pod Nowe Średniowiecze – największą atrakcję turystyczną Europy.(...) Dzieci i młodzi ludzie przez dwanaście lat dwie godziny tygodniowo pilnie uczęszczają na lekcje katechezy, gdzie uczą się o cudach, dziewiczych porodach, wniebowstąpieniu, przemianie wody w wino i o tym, że ważne są nie rozum, argumentacja czy wiedza, lecz posłuszeństwo. Ministerstwo Edukacji, przy każdej władzy (od lewa do prawa), czyni wszystko, by w kwestiach etyki i moralnych problemów współczesności utrzymany został stan pełnej ignorancji. Teraz w tej sprawie powołano nawet rzecznika praw obywatelskich (Nowego Średniowiecza), który gwarantuje, że programy etyki będą konsultowane z Kościołem. (...) Przez Polskę przechodzą nieustanne pielgrzymki. Wkrótce mogą one zastąpić wszelkie środki lokomocji. (...) A  u celu czeka wielka atrakcja: jakieś sanktuarium, relikwia, miejsce cudu, gdzie zawsze można o coś poprosić (...). Cierpisz na depresję? Masz kłopoty psychiczne lub krnąbrne dziecko? Nie ma sprawy. Polska jest zagłębiem egzorcystów. (...) Niepłodność? Na Zachodzie nie mają pojęcia, jak sobie z tym radzić. U nas możesz skorzystać z pełnej oferty kółek modlitewnych, które skutecznie z nią walczą. (...)
 
Tak przykro Pani profesor, że to takie celne.
* urodzona w 1957 roku Warszawianka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, etyczka, filozofka,  felietonistka, feministka; była pełnomocnikiem w rządzie Belki (2004-05); odwołana przez następnego premiera Kazimierza loverboya  Marcinkiewicza; Polka Roku 2009 w plebiscycie Wysokich Obcasów. Polecam również do poczytania "Prezydentkę równych szans" Artura Kreta opublikowany w Liberté!.

Komentarze

 1. Ty Jesteś ,, szperaczką" :) Zawsze znajdziesz coś wyjątkowego, mądrego.Nie wiedząc nawet o jakim państwie autorka pisze, to po lekturze, wiedziałbym. Pozdrawiam, życząc miłego dnia.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myszko, Jacek ma rację jesteś niezwykła szperaczką. Tu się przychodzi po edukację jak na UW.
  Serdeczności.Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za uznanie :]

  Przed chwilą dokleiłam tu jeszcze link do artykułu z Liberté! na temat konta na facebooku "Środa na Prezydentkę". Miłego czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gorzki tekst. Niestety prawdziwy. Powinniśmy analizować powody takiego stanu rzeczy, szukać na tę przypadłość lekarstwa. Co do hasła - Środa na Prezydent(kę)a - rzecz godna rozważenia.
  Rzecz w tym tylko, że hałas z tej okazji będzie rykiem trąb wieszczącym sąd ostateczny. Tak mniemam. Pozdrawiam i również podziwiam umiejętnośc znajdowania zreczy naprawdę ważnych. alw

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty