Tsunami znaczy "fala portowa"

津波To nie było 8.9 ale 9.0. Po nim fala portowa uderzyła w milionową stolicę Prefektury Miyagi, największe miasto regionu Tōhoku - 仙台市 czyli Sendai.

W tej chwili sytuacja nadal jest niepewna. Kłopoty z chłodzeniem rdzeni w elektrowni atomowej spowodowały, że w poniedziałek wybuchły reaktory 1 i 3 Fukushima Daiichi. Obecnie zagrożeniem dla japońskich obywateli są cztery z sześciu reaktorów na tym terenie. Ewakuowano tysiące ludzi mieszkających w sąsiedztwie elektrowni. Tymczasem ok. 180 pracowników zgłosiło się na ochotników do trzymania straży przy reaktorach. W zasadzie wykonują teraz misję samobójczą - w zmianach po 50 osób bez przerw schładzają reaktory. Minionej nocy oświadczyli, że są gotowi umrzeć, a w relacjach na ich temat przewijają się słowa "bohaterstwo", "poświęcenie", "najodważniejsi z odważnych".

Najwięcej okołokatastroficznego blablania wykonują jak zwykle najmniej zaangażowani, czyli politycy państw, których katastrofa jeszcze nie dotknęła. Japończycy są zbyt zajęci, żeby w tej chwili narzekać. Zarówno osoby znane, jak i anonimowi blogowicze głośno zastanawiają się nad sensownością budowania elektrowni atomowych w regionie tak narażonym na trzęsienia i nad sensownością budowania elektrowni w ogóle. Jeszcze rzut kamieniem należałabym do tych drugich. Gdy  jednak obserwowałam zmagania Japonii naszła mnie refleksja kompletnie przeciwna do typowej (ostatnio często tak mam): pisząc tu i używając komputera marnuję bezcenną energię, przy czym nie sądzę, aby mój blog miał znaczenie tak epokowe, aby warto było na niego poświęcać ostatnią kroplę zasilania. Gdybym miała wybrać zastosowanie dla prądu w  podsumowującej godzinie mojego życia, zrobiłabym sobie elektrycznym czajnikiem dobrą herbatę. Krytycy atomowego zasilania wysyłający w świat negatywne opinie wydają się napędzać swoje urządzonka  rowerem podłączonym do akumulatora. Czy pani Merkel dobrze wygląda na rowerze? Przebóg, nie wiem. Myślę, jednak, że marnowacze energii (a jest nim każdy z nas - Zenob siedzący przy komputerze z pampersem z pewnością) powinni zatopić się w refleksji nad tym tematem. Może wykluje się z tego, dla odmiany, coś racjonalnego?

Ludzie, którzy nadali w swoim języku nazwę zabójczym falom i nazwa ta jest używana na całym świecie, zmagają się w tej chwili ze straszną tragedią narodową. To nie jest ten tekst o Japończykach. Planuję go później. Czerwony Krzyż jeszcze czeka, natomiast we wtorek pomoc zaczęła organizować PAH. W linku są podane szczegóły i konto. I w zasadzie to jest to, co tak naprawdę, po tym cholernie długim wstępie chciałam napisać.

Komentarze

 1. To przygniata , dyskusje nad rodzajami energii to ucieczka przed emocjami i trwogą .
  Najważniejszy numer konta .

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zgadzam się z Aleksandrą. I to wcale.

  Na dodatek wciąż nie przestaje mnie fascynować j ę z y k: używamy niby prostych w znaczeniu słów, a tak bardzo się nie rozumiemy...

  Wiedmo, bardzo dobry wstęp.:) Z przyjemnością.

  Pozdrawiam,
  u.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstrząsające zdjęcia, przez chwilę wszedłem w skóę kogoś, kto traci tam wszystko, pytanie "jak to, już po wszystkim, co dalej?"!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślepe i straszne są siły przyrody. Dlatego tak ważnana jest ludzka solidarność w obliczu nieszczęścia. Potrafimy to robić. Nie trwamy jednak we współczuciu i zrozumieniu. Sami, co jakiś czas stajemy się równie niszczycielscy co tsunami, trzęsienia Ziemi , tornada wybuchy wulkanów. Wysrtarczy popatrzeć co dzieje się w Afryce Płn. Chyba czas na refleksję nad stanem moralnym gatunk zanim się wykończymy sami, albo zrobi to przyroda.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty