sowy, radomie, malty, roje

sprawa ks. Sowy obchodzi mnie niewiele, natomiast w jej kontekście przeczytałam dzisiaj dłuższą wypowiedź ks. Lemańskiego o słowie ukrytym i zostawiam tutaj fragment, który można sobie doczytać na fb.
Ewa Czaczkowska, opowiadając o swej pracy nad książką o prymasie tysiąclecia, wspomniała o zapiskach prymasa utajnionych przez jego następców. Spytajcie panią Czaczkowską o powody utajnienia prymasowskich zapisków. Ksiądz Markowski z kurii warszawsko-praskiej opowiedział przed kamerami, że w archiwach tej kurii zapisane jest, którzy księża są obrzezani, a którzy nie. Albo wie, co mówi, albo konfabuluje. Akta procesowe o uznanie ojcostwa. Postępowania spadkowe. Listy od porzuconych kochanek. Rachunki za leczenie AIDS i chorób wenerycznych. Skargi na księży pedofilów. Oskarżenia o wyłudzenie darowizn. Akta sądowe księży. Ugody z pokrzywdzonymi. To dalece niewyczerpujący katalog dokumentów strzeżonych w kościelnych archiwach. Spytajcie księży Lipki, Szczepaniuka, Bodzona, Kalwarczyka, Dosza, Hołubowicza, Kamińskiego czy innych. Nie potwierdzą i nie zaprzeczą. Tak działają te instytucje.
w sobotę neofaszyści zaatakowali opozycję demonstrującą w rocznicę Radomia'76. Policja, której było niewiele, teraz będzie dochodziła dlaczego jej było niewiele. Ciężko jest być w tych siłach przy tak dużym nacisku obecnej władzy. Nieoficjalnie sprzyja indolencyjnym działaniom, w przypadku-wypadku odcina się i marszczy brewki grożąc paluszkiem. Policjantom może i nic się nie stanie, ale wstyd na cała Polskę, że tak publicznie uczestniczy się w politycznej grze, a przecież po każdych następnych wyborach też trzeba żyć.

kuratorem zakończonej wczoraj Malty Festival nie był Oliver Frljić, który sam zrezygnował, żeby nie psuć klimatu (w marcu w Poznaniu protestowało przeciwko niemu 20parę osób. nie wiem czy one chodzą do teatru. być może). Malta nie dostała w tym roku dotacji i uruchomiła projekt Zostań Ministrem Kultury, który okazał się sukcesem - obywatele sami sfinansowali dziurę powstałą z powodu politycznych nacisków ministra kultury. "Klątwy" Frlijća nie oglądałam, wiem, że papież zawisł w niej z tabliczką "obrońca pedofilów" ... i trudno mi z tym polemizować. Malta zakończyła się pajdą chleba z hummusem dla uchodźcy.

Krzysztof Zalewski zagrał w "Historii Roja", filmu nie widziałam. wiem jedynie, że na IG spora ilość neofaszystów uznawała ten film za dzieło epokowe. które wkleja jako oglądane w wolnym czasie spędzanym ku chwale Boga i ojczyzny (a "Miasto 44" jest pochwałą wojny). Zalewski przyznał teraz, że gdyby wiedział, że ten film będzie wykorzystywany politycznie, dałby sobie spokój - w czasach, gdy go kręcono atmosfera wokół niego była normalna, nie hemoroidalniebogoojczyźniana. ileż dziewiczych serc ze wschodu i ze zachodu zostało tem wyznaniem złamane. wyszedł ostatnio klip Zalewskiego "Polsko". pojawiły się na YT przemyślenia różne młodzieży patriotycznej, że pan Olbrychski w klipie stary, że lip sync marny, że Zalewski powinien ważyć, iż nie tylko dla lemingów śpiewa i ogólnie nieładnie. ja tymczasem lubię wersję Olbrychskiego bez Krzysztofa. czy trzeba tę nutę odczytywać jako manifest polityczny?  dla mnie w pierwszej kolejności nie jest taką nutą z pewnością. co tam komu potrzeba. udział w "Klanie" został jakby troszkę wybaczony.

uśmiecham się słysząc "mija rok, pięć lat ... wciskasz mi miłość"...

Komentarze

Popularne posty