VIII. Już jutro Powstanie Warszawskie po raz 66-ósty.

śmierć cywilów na Woli, sierpień 1944
Wysoko na liście zrywów, które nigdy nie powinny mieć miejsca, ostatnio też wysoko na liście symboli. Osiągnięcia Powstania Warszawskiego: 1. eksterminacja ok. 200 tys polskich obywateli, głównie cywilów; 2. zburzenie ok. 60% miasta.

Komentarze

 1. Myszko, poryczałam się nad tym zdjęciem. Po obejrzeniu zdjęć zburzonej Warszawy w dzisiejszej prasie, miasta moich rodziców i mojego b. wczesnego dzieciństwa, chyba nie mam siły komentować.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osiągnięcia w obu punktach przypiszę jednak Niemcom, nie PW. To oni wymordowali 200 tys.. Warszawiaków i to oni, nie powstańcy zburzyli 60% miasta. Nie zapominajmy o tym. Myśląc inaczej usprawiedliwiamy prawdziwych sprawców.
  Czym innym jest wina za dezyzję o wybuchu powstania. A wina jest. Bezsporna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wina Niemców jest oczywista.
  Niemniej jednak decyzja o wybuchu powstania była wobec rozmiarów klęski decyzją zbrodniczą. Problem polega na tym, że wobec bezładnych decyzji dowództwa Polacy nie tylko chcą, ale przede wszystkim muszą być bohaterami. I pielęgnuje się to w naszym narodzie. "Niedozbroję Cię a potem wydam rozkaz pójścia z butelką benzyny na czołgi i masz ginąć frajerze".

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgoda. Na bohaterstwo , na bohaterszczyznę - nie. Na pielęgnowanie postaw nieodpowiedzialnych również nie. Pozdrawiam. alw

  OdpowiedzUsuń
 5. Autorko bloga, aż żal za Twój brak szacunku dla tych ludzi. To powstanie było jednym z bardziej uzasadnionych. Ale Ty wiesz dalej w propagandę historyczną, będącą pokłosiem PRL'u, która dalej kwitnie w naszych głowach. Na temat historii się nie wypowiadaj bo nie ma o niej pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo proszę osobę o IP 79.163.230.20, aby jeśli chce dyskutować, podpisywała się, bo tego wymaga kultura.

  Jednocześnie proszę nie mieszać szacunku dla zmarłych z nieudolnością przywódców. Jeśli ktoś jest stary i nauczył się za darmo czytać i pisać w PRL, proszę nie sądzić, że wszyscy są starzy i muszą odpokutować za udział w poprzednim systemie.

  Swoje zdanie opieram na opinii opublikowanej wyżej, napisanej przez uczestnika PW. Proszę jemu zarzucić nieznajomość historii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przemyśleniu dodam jeszcze, że katastrofa pod Smoleńskiem była efektem podobnego myślenia.

  "Masz lecieć, bo wódz patrzy. Mgła niestraszna bohaterom".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty