XI. Operacja "Dunaj"

1968 ... każde miejsce dobre na hasło
Nocą z 20 na 21 sierpnia, 42 lata temu, wojska Układu Warszawskiego, a więc i Polski, wkroczyły do  umajonej Praską Wiosną Czechosłowacji. W czasie inwazji zginęło 108 ichnich obywateli, w tym dwóch w Jiczinie zabitych przez pijanego żołnierza 2 Armii LWP, który ostrzelał kolejkę ludzi przed kinem. Żołnierz został skazany za to na śmierć przez doraźny sąd wojskowy. Nastała jesień.

Komentarze

 1. W tej hańbie winy jedynym usprawiedliwieniem jest brak suwerenności Polaków i odwagi jej ówczesnych partyjnych kacyków do protestu i solidarności z Pragą .
  Wczoraj odsłonięto jednak pomnik Polaka , ktory na znak protestu podpalił się podczas hucznie obchodzonych dożynek , ale dowiedzieć się o tym czynie mogliśmy z wieści przekazywanych prywatnie . Starszy brat mojej koleżanki z pracy , dowódca czołgu wjeżdżającego do Pragi , uszkodził celownik działa i nie strzelał do ludzi . Za sabotaż odsiedział parę lat w karnym wojskowym więzieniu .

  OdpowiedzUsuń
 2. To tylko notatka przeciw wybiórczej pamięci. Pewnie masz rację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałaś może " Nieznośną lekkość bytu " Kundery albo film Kaufmana pod tym samym tytułem ?
  Dla mnie ważne pozycje . Też o sile patriotyzmu .

  OdpowiedzUsuń
 4. Aleksandro, prowokacyjnie bardzo powiem, że nasz polski patriotyzm jest najczęściej przejawem skrajnego, chociaż nieuświadamianego infantylizmu intelektualnego. Skutkiem niemożności rozwiązania podstawowego kompleksu dzieciństwa, kompleksu rodziców: matki - (ojczyzna >sama znasz tych jedynie prawdziwych Polaków zasługujących na jej miłość< i ojca ( uosobianego przez archetypowe postaci wodzów, królów,prezydentów, duce, firerów itp. postacie).
  Taki głównie jest nasz patriotyzm, z tego nieświadomego nurtu przeważnie wyrasta i takie dlatego owoce rodzi. Z tego też każda władza czerpie pełnymi garściami. Tak duchowna jak świecka. Pozdrawiam i prosze byś nie traktowała tego jak atak na kogokolwiek czy cokolwiek. tak to po prostu widzę. alw

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie infantylny patriotyzm nie jest problemem , grunt że jest w ogóle .
  Trwoży mnie brak takiej podstawy w czasach , kiedy nie ma co liczyć na autentyczną współpracę z innymi narodami. Boję się , że nasi światowi młodzi w imię szlachetnych idei zjednoczenia ludzkości naiwnie przestaną dbać o nasze społeczeństwo i kraj , w którym się urodzili . Wystarczy przecież zaakcentować przypadkowość tego faktu i mieć to w nosie .
  A część zimno - pragmatyczna wybierze dostatniejsze nacje i szybko się tam zasymiluje .

  Kiedy miałam 4 lata Tato czytał mi trylogię Sienkiewicza , później był Kraszewski ... czy ich przesłaniem jest infantylny patriotyzm ?
  Ciekawam Twego spojrzenia , w czym przejawia się odpowiedzialny , dorosły stosunek do Polskości ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę,że często daję temu czasem wyraz. Wyjść poza egoizm indywidualny, grupowy, plemienny, narodowy. Można to osiagnąć przez rezygnację z indoktrynowania społeczeństw w kierunku takiego modelu patriotyzmu, który wistocie niczym się od nacjonalizmu nie różni. Kiedy się zdejmie z niego zasłony. Jeśli ludzkosć ma przetrwać musi zrezygnowac z tego modelu patriotyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 7. kawa_z_chili@op.pl22 sierpnia 2010 00:04

  Mamy bardzo krótką pamięć lub wręcz amnezję. Cierpimy na poważne zaburzenia w interpretacji najnowszej historii, choćby tej Solidarnościowej, więc tym bardziej zapominamy o polityce zagranicznej. Czesi do dziś nie mogą nam darować tego najazdu...a Polacy w takich wypadkach milczą, jak groby. Tylko krzywdy wyrządzone nam nas wzruszają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Smutna to rocznica. Ja tylko zwrócę uwagę na różnicę między postawą komunistów jugosłowiańskich i komunistów polskich. Podczas Praskiej Wiosny, Broz Tito, który już w 1948 roku postawił się ZSRR i wywalił z Jugosławi na zbity pysk wojska sowieckie, proponował pomoc Jugosławi w tym konflikcie (Dubcek się przestraszył Moskwy i jej nie przyjął). Jaruzelski natomiast posłał LWP do Czechosłowacji w celu spacyfikowania sąsiadów. Komuniści Jugosłowiańscy mieli na swoim koncie zbrodnie wojenne podczas rozliczeń z chorwackimi ustaszami, ale byli patriotami- walczyli o swój kraj. Komuniści polscy również mieli na swoim koncie zbrodnie, ale bynajmniej nie dokonywali ich w imię niepodległości, lecz jako psy łańcuchowe Kremla. Współczuję zwykłym żołnierzom LWP- mieli do wyboru albo czapę za odmowę wykonania rozkazu w warunkach wojennych i zemstę komuchów na swojej rodzinie, albo pacyfikację Czechosłowacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze tylko jedna uwaga, już nie pamiętam czy to była uchwała Sejmu Kontraktowego z 4 i 18 czerwca 1989, czy też pierwszego całkowicie wybranego Sejmu, ale została podjęta uchwałą o przeproszeniu i prośbie o wybaczenie Czechosłowacji za udział LWP w agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wolandzie, dzięki za historyczne dookreślenie w tym temacie.

  kawo wybrałam taki temat, bo jakoś nie było o tym wiele. A moja mama pamięta jak to wojsko na Czechów jechało.

  Olu i alwie nasz dom jest tam, gdzie go wybierzemy. Żebyśmy chcieli wybierać Polskę, musimy mieć do tego motywację. I nie ma to być psie przywiązanie, którego efektem jest politycznie wykorzystywanie nas jako obywateli, jeżdżenie po nas podatkami i nędznymi pensjami.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie potrafiłabym sobie wybrać Ojczyzny . Została mi dana przez miejsce urodzenia i przynależność rodziców .
  Motywacja do patriotyzmu pod kątem dobrobytu ???

  OdpowiedzUsuń
 12. Alw , wyjść poza egoizm narodowy -- jestem jak najbardziej za , ale mamy taki a nie inny aktualnie system organizacyjny ludzkości : państwa , więc każdy broni swego .

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie tylko dobrobytu. Krajobrazu, języka ... jedni nie potrafią, bo po ukończeniu lat 20 nie potrafią już zmienić nawyków, inni są głodni różnorodności, bo wiedzą, że życie jest krótkie ... kwestia osobowości ...

  OdpowiedzUsuń
 14. Rozumiem , ale nie można zakładać , że przy ojczyźnie z urodzenia pozostają nieudacznicy leniwi bez zdolności do nauki jezyków obcych , pełni lęku przed pójściem w nieznane -- a to chyba sugerujesz powyżej .
  Język ? Liznęłam łacinę , scs , rosyjski , angielski ... polski najbogatszy i najpiękniejszy !:) A krajobrazy ? Chyba muszę Cię do siebie zaprosić !

  OdpowiedzUsuń
 15. Pisałam o nieumiejętności zmiany nawyków. To nie ma nic wspólnego z leniwością, tylko z konserwatywnymi genami. Poza tym ludziom podobają się różne rzeczy. A Polska to piękny kraj, gdy wzniosę wzrok ponad przydrożne śmietniska.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty