Czarna dziura czy nie czarna dziura?

W naszym kosmicznym sąsiedztwie pojawiły się dowody na istnienie najmłodszej jak do tej pory znanej ludzkości czarnej dziury. Obiekt datowany na lat 30 miałby być pozostałością po supernowej o oznaczeniu SN 1979C w galaktyce spiralnej M100, a  wytropiono go całkiem niedaleczko, bo śmieszne 50 mln lat świetlnych od Ziemi. SN 1979C, gwiazda o masie dwudziestu mas Słońca, została zaobserwowana przez astronoma-amatora w roku 1979 w momencie swoje głośnej śmierci.

"To może być pierwszy raz w historii, gdy zaobserwowano powstanie czarnej dziury" - twierdzi Abraham Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. "Jest jednak bardzo trudno wykryć takie narodziny, ponieważ wymaga to lat obserwacji promieniowania rentgenowskiego". Taką  właśnie pracę wykonuje kosmiczny teleskop Chandra wyniesiony przez prom Columbia latem 1999 roku. 

Jeśli to nie czarna dziura, drugą teorią wyjaśniającą emisję promieniowania rentgenowskiego w tym rejonie jest istnienie szybko wirującej gwiazdy neutronowej. Znowu byłby to najjaśniejszy i najmłodszy obiekt tego typu znany ludzkości. Klasyczny przykład podobnego pulsara w mgławicy Kraba ma ok. 950 lat.


Najnowsze fotografie z Chandry, efekty obserwacji, dyskusje:

Komentarze

 1. Przeniesienie dyskusji z
  tego tematu


  @Zenobiuszu:
  Jakikolwiek nie byłby to obiekt (zauważ, że w temacie wspomniałam o roli obserwatora-amatora) podpisywanie go "Nibiru" dowodzi podatności na manipulacje autorów beletrystyki.

  Inną sprawą jest przejście w pobliżu Ziemi. Skoro Chandra wykrywa takie obiekty jak powyższy, czemu ma kłopot z Twoją Nibiru, podobno już widzialną gołym okiem? Przecież do zdjęć wykonywanych tym teleskopem ma dostęp mnóstwo osób. Wielka zmowa? Jak wielka?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektórzy to szukają dziury w całym i niekoniecznie musza być astronomami...

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to chwila przed ,, odkryciem Ameryki". Wszechświat okazał się byc nie tylko ,, większy". Stał się również o wiele, wiele bardziej tajemniczy. Chciałbym dożyć chwili.......

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, Myszko. Jestem zdziwiony, że we Wszechświecie dzieje się coś ciekawego w czasie wyborów do samorządów i postuluję powołanie zespołu parlamentarnego, który ustali, czy to nie celowa robota rosyjskich służb specjalnych. Wysyłam do USA specjalny zespół, w skład którego wchodzą:
  1. dziki kot szwędający się wokół mojego domu, a którego dokarmiam, by nie zdechł, lecz wyłapywał okoliczne gryzonie,
  2. moja stara lodówka,
  3. noga stołowa.
  Zespół jedzie z misją, ma się dowiedzieć, czy można wywołać powstanie czarnej dziury specjalnie na czas kampanii wyborczej- dla odwrócenia uwagi od spraw istotnych dla kraju.
  Właśnie wróciłem z wycieczki po Irlandii i powiem Ci, że nikt z autochtonów nie słyszał o żadnych wyborach w Polsce (każdy Irlandczyk wie, że istnieje Polska, ale nie każdy wie, gdzie ona jest), zdecydowanie większe zainteresowanie budzi prognoza pogody.
  Pozdrawiam na dzień przed wyborami, postaw krzyżyk przy kimś rozumnym, bardzo Cię proszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. @caddicusie, nawet wydaje mi się, że ogólną zasadą jest, aby o nauce wiedzieli niewiele. Wtedy wymyślają wspaniałe historyjki alternatywne.

  Jakiej, @alwie?

  @Wolandzie, Twoja prośba jest trudna do wykonania, ale napnę umysł do granic wytrzymałości, promise.
  Właśnie napisałam o pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów - tam też robią złośliwie w tej chwili bardzo ważne rzeczy. Na dodatek pracę Wielkiego Zderzacza (co za cudowna nazwa) można uznać za zawoalowany atak na polski kościół, a więc spodziewajmy się nowej komisji w ciągu najbliższych tygodni :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Drugiej ,,Ziemi'' z życiem podobnym do ziemskiego

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty