Wielki Zderzacz Hadronów

Naukowcy pracujący na LHC (Large Hadron Collider) rozpoczęli w tym miesiącu kolejny etap eksperymentów. Uruchomiony w 2008 roku Wielki Zderzacz Hadronów to największa, zbudowana na terenach Francji i Szwajcarii,  eksperymentalna maszyna świata, która ma pomóc w odtworzeniu prehistorii Wszechświata. Przypuszcza się, że eksperymenty w LHC umożliwią potwierdzenie istnienia hipotetycznego bozonu Higgsa, który wg Modelu Standardowego mógł dać początek wszelkiej materii. 8 listopada udało się po raz pierwszy zderzyć jony ołowiu - eksperymenty te będą trwały do 6 grudnia. Wtedy Wielki Zderzacz Hadronów ma przejść przegląd i zostanie uruchomiony ponownie w lutym 2011. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN skupia się obecnie na materii i antymaterii, natomiast na Twitterze CERN obwieściła kilkanaście godzin temu, że zaobserwowano bozony Z  (rodzaj cząstek elementarnych) w czasie zderzenia ciężkich jonów.


Piszę o tym, bo w nauce dzieje się dużo ciekawych rzeczy. Tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie większości z nich zrozumieć, nie należy odwoływać się do bajek jako systemu porządkowania naszego świata. Świat jest wystarczająco fascynujący. Trzeba tylko dobrze otwierać oczy :). No i ta nazwa ... Wielki Zderzacz ... toż to czyste piękno w wydaniu lingwistycznym.

czerwona linia wskazuje gdzie torus LHC mrówczo pracuje pod ziemią

Tymczasem w polityce do jutra cisza wyborcza. Oczywiście już w poniedziałek bełkot zacznie rozbrzmiewać z nową siłą. Nie pisałam nic na temat wyborów samorządowych, bo jak przypuszczam, będą one tylko potwierdzeniem tego, co obecnie dzieje się w polityce. Nie mielmy przemielonego, poczekajmy na wyniki. Za kilka dni wkleję jakąś mapkę polityczną, która będzie wyglądała prawdopodobnie tak samo: podział na Polskę A i B ostatnio się nawet utrwalił i rozrywa nasz kraj na dwa obozy. Liczę na zmniejszenie się liczbowe jednego obozu, na korzyść drugiego obozu. Czy tak jednak będzie, zobaczymy za kilkadziesiąt godzin.

Brian Cox o LHC; wykład z 2008 roku (można na dole włączyć napisy po polsku)

Komentarze

 1. Na Jowisza, miałaś rację!!! To nie tylko skrytobójcza akcja przeciw legendzie Wszechmocnego Rozumu (oczywiście podobnego do człowieka, bo jakże mogłoby być inaczej, niż żebyśmy nie wierzyli iż najdoskonalsza istota, to tacy my, tylko odrobinę lepsi). To także odwrócenie uwagi nie tylko od najważniejszych wyborów Wszechświata, lecz także od tego, że podczas konsystorza w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI nałożył biret kardynalski metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi i wręczył mu bullę z nominacją. Jakże ja uwielbiam tę grypserę, tylko popatrz:
  był konsystorz w bazylice, gdzie BXVI (nie mylić z J23) nałożył biret kardynalski metropolicie i wręczył mu bullę, napisane jest bowiem:
  Nad rzeczką, opodal krzaczka,
  mieszkała Kaczka- Dziwaczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co się zaś tyczy spraw legendarnych, uważam je za najdoskonalszy dowód na ludzką pychę. Człowiek, zamiast przeznać, że niewiele jeszcze wie i rozumie, woli zarozumiale twierdzić, że wszystko wie, bo na wszystko ma jedną odpowiedź: jest taka kononowiczowska istota podobna do ludzi, co robi tak, żeby było dobrze i trzeba zlikwidować wszystko, co przeczy temu jakże prostemu wytłumaczeniu. Że też na testach nie można się nią podpierać, n.p.:
  Pyt. Ile będzie wynosić masa elektronu poruszającego się z prędkością c/2?
  Odp. Niezbadane są wyroki boskie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj wkleiłam tutaj krótki wykład Coxa na temat LHC.

  A widzisz Wolandzie, piszesz, że ludzie są pyszni odrzucając rozum, tymczasem Ci, którzy go odrzucają i wierzą w bóstwa uważają, że pychą jest polegać na rozumie.
  "Niezbadane są wyroki obskie" :))))).
  Co ciekawe większość z tych osób chorując, chce jednak polegać na wytworach umysłu ... Ironia?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty