Mira Ceti - cudowna gwiazda

Inaczej nazywana Omicron Ceti, podwójna gwiazda w gwiazdozbiorze Wieloryba znowu jest widoczna gołym okiem nad naszymi głowami. Jej okresowe znikanie zostało zauważone już w 1596 roku przez holenderskiego astronoma i teologa, Davida Fabriciusa. Jej nazwa pochodzi od słowa "cudowna", bo dawniej wszystko, czego nie dało się wytłumaczyć (a takim było znikanie i pojawianie się gwiazdy tam, gdzie powinna być cały czas) kwalifikowano na poczet krasnali lub któregoś z bóstw. Ta gwiazda zmienna składa się tak naprawdę z dwóch obiektów: czerwonego olbrzyma (Mira A) i białego karła (Mira B), który robi wokół giganta pełne okrążenie raz na 400 lat. Mira pulsuje, ponieważ choruje na starość. Gdy w końcu odrzuci swoje zewnętrzne powłoki gazowe, utworzy planetarną mgławicę. Dodatkowo wędrując po niebie tworzy w ultrafiolecie ogon podobny do ogona komety.

Uranometria Bayera, 1603 (Mira oznaczona jest omikronem)
Gdy świeci najjaśniej, ma 2-3 wielkość gwiazdową, gdy przygasa, jej blask spada do ok. 10 wielkości gwiazdowej. W tej chwili Mira nadal jaśnieje i apogeum blasku uzyska w połowie października. Można ją zaobserwować nad południowo-wschodnim horyzoncie ok. godziny 22, chociaż w tych dniach zdecydowanie przeszkadza w jej obserwacji pełnia Księżyca.

Gwiazda z ultrafioletowym ogonem pędząca przez Wszechświat
Tutaj można znaleźć gwiazdę na mapie nieba.

źródła zdjęć: 

Komentarze

 1. kawa_z_chili@op.pl25 września 2010 21:43

  A wiesz Myszko, że coś się z horoskopem stało? Przeczytałam ostatnio,że nie jestem już Koziorożcem...hmm...a co z mentalnością kózki? W Onet.pl był artykuł pt: "Horoskopy kłamią".
  Piękna ta gwiazda, do namalowania...

  OdpowiedzUsuń
 2. @kawa_z_chili
  Poważnie? Co takiego? Może ja też już nie jestem rakiem, straszne! :P

  OdpowiedzUsuń
 3. @Kawo, znak zodiaku zależy od tego, gdzie znajdowało się Słońce. Ponieważ gwiazdozbiory trochę zmieniły miejsce od czasu, gdy zaczęto się w to bawić, faktycznie można być spod innego znaku, niż to dawno temu ustalono.

  Ale nie martw się. Horoskop to tylko zapychacz na ostatnie strony magazynów dla kobiet. Nie ma kompletnie żadnego znaczenia, poza urojonym :)

  @Jurgi, no faktycznie, przerażające ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nie mogę nic dostrzec, chmury:). Dziewczyny, to ja też nie jestem raczkiem? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty