Rewolucja i nowe "elity"

Dzisiaj dwa tematy na pierwszy rzut oka nie związane ze sobą.
________________________________________
________________________________________

Przed rewolucją wszystko było inaczej. Nawet, gdy trzeba było kogoś zabić w majestacie prawa, ludzi dzielono na szlachetnie urodzonych i plebs. Tych pierwszych ścinano mieczem lub toporem, reszta dusiła się na stryczku. Chirurg Joseph Ignace Guillotin zaproponował udoskonalone urządzenie do ścinania wszystkich skazańców i choć wydaje się to dzisiaj śmieszne, w tamtym czasie był to  faktyczny przejaw humanitaryzmu*. Oczywiście pisząc o Rewolucji Francuskiej słusznie pisze się o terrorze. Tylko, że nie należy tego terroru oddzielać od życia zwykłych ludzi przez rewolucją. Z jednej strony był świat kolejnych Ludwików, którzy budowali piętrowe peruki w panicznym odruchu braku zastosowania pieniędzy, do których mieli bezpośredni i nieograniczony dostęp. Z drugiej strony samo państwo, pogrążane wojną ze znacznie bardziej przemysłowo rozgarniętą Anglią  oraz naturalnymi plagami, potrzebowało reform, których nie dało się przeprowadzić bez zmiany całego systemu. Systemy perukowe są niestety na reformy wyjątkowo impregnowane. Chociaż lęgną się tam wszy a większość przedmiotów otaczających bogaczy i tak jest zbędna, reforma jest bolesna. 14 lipca - lub paryski zdobył Bastylię. We Francji święto narodowe.

Dlaczego Rewolucja Francuska była rewolucją udaną? Bo zginęli przywódcy. Jeśli to pojmiemy wyjaśni się nam również dlaczego Rewolucja Październikowa była porażką i szczytne ideały wzięły w łeb w ciągu kilku miesięcy. Nie od parady Mojżesz szedł do Ziemi Obiecanej 40 lat. Żaden niewolnik nie będzie dobrym przywódcą wolnego państwa. Jeśli przełożymy to na czasy współczesne, jasne jest czemu niektórzy politycy kogoś nam przypominają. Można było walczyć z PRL-em, ale gdy się już zwyciężyło, trudno się opanować przed wykonywaniem starczych gestów Gomułki.

Rewolucja złamała dominację arystokracji i kościoła. Instytucje przetrwały, ale od tego momentu ludzie nimi zarządzający muszą mieć na uwadze, że są granice bestialstwa, poza którymi cała społeczność może nie mieć litości dla pokonanych, nawet gdyby to oznaczało zjadanie własnego ogona. Po rewolucji przyszedł okres rozkwitu Imperium Brytyjskiego i wiele innych rozkwitów zarządzanych centralnie, a  jednak rożnego kalibru monarchowie nie mogą już robić co chcą. Od tego momentu w Europie  Zachodniej hiperaktywność "zbawców narodu" jest wprost proporcjonalna do okresu inkubacji zemsty. Nawet Hitlerowi bełkotu wystarczyło tylko na 12 lat. Imperatora Napoleona społeczeństwo francuskie miało po dziurki w nosie po 10 latach. A o dziedziczeniu zbawczości nie ma już co marzyć.

Minusy tej rewolucji to oczywiście ogromne zniszczenia. Na gilotynie ginęli najczęściej ludzie zupełnie niewinni, połykani przez wściekłość dziejową, której przez kilkadziesiąt miesięcy nie dało się kontrolować. To okres prześladowań, grabieży majątków, niszczenia ośrodków kultu. Na plusy  zaś trzeba było poczekać. To jeden z kamieni węgielnych dzisiejszej wolności. Przede wszystkim rewolucja dopomogła w zniesieniu monarchii absolutnej. Ludność na papierze została zrównana pod względem prawnym. Trudno w to uwierzyć, ale efektem terroru była wolność słowa i wyznania. Ustanowiono również rozdział kościoła od państwa, który w krajach Europy Zachodniej jest dzisiaj standardem. Przestało być za to standardem, że aby wejść do elity, trzeba było się odpowiednio urodzić. Teraz trzeba do tego dorosnąć.

* Dodajmy, że pan ten był także jednym z pierwszych propagatorów szczepień przeciwko ospie.

________________________________________
________________________________________

Od razu zaznaczę, że kocham przyrodę, ale nie w sposób zawłaszczeniowy. Toteż polowań nie pochwalam, a argumenty o ważnej dla ekosystemu funkcji myśliwego z dwururką uważam za dyrdymały. Do rzeczy jednak.  Rzeczpospolita poinformowała, że myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego zabijają więcej zwierząt, niż zakładają plany łowieckie.  Za bezprawne łowy grozi do roku więzienia i kary pieniężne od 1000 złotych za zająca do 14 000 tys. za łosia. Jednak np. podczas kontroli CBA w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wyszło na jaw, że nikt takiego odszkodowania od myśliwych nie żąda. W skali kraju są to straty rzędu 4,3 mln zł.
     Myśliwi polscy aspirują do bycia elitą. W ich przypadku na biednych nie trafiło, bo ekwipunek łowiecki  swoją cenę ma. Z jednej strony jest wizualny aspekt tego hobby: lubią się pokazywać ładnie ubrani z drogimi psami, chętnie uczestniczą w rożnego rodzaju obchodach świeckich i religijnych, odwołują się do tradycji. Z drugiej strony gdy po polowaniu pies myśliwski zabłąkał się w naszej miejscowości, bezpańsko włóczył się kilka dni, bo jakiemuś grubasowi nie chciało się po niego przyjechać. Rozdmuchany rytuał łowiecki ma nijaki związek z etyką (trudno mówić w ogóle o etyce zabijania, ale załóżmy, że jest możliwe stworzenie jakichś ram "przyzwoitości"). Czym dzisiaj jest elitarne bractwo łowieckie? Sposobem na odpoczęcie od żony? Bo wg artykułu w Rzeczpospolitej zwykłym złodziejstwem. Jak widać dorośnięcie do własnych aspiracji potrzebuje czegoś więcej, niż czasu.

Komentarze

 1. Witaj Myszko, Ty to zmuszasz człowieka do myślenia w taki upał!! Z podziwem ślę pozdrowienia.
  anafiga

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewolucja 14 lipca , która pożarła własne dzieci stała się inspiracją idei komunizmu , chorego systemu zakładającego przywileje bez "dorastania do elity " . Władza Stalina czy nacjonalistycznej jego wersji Hitlera spowodowała największą hekatombę w historii ludzkości .
  Czy zrównały ludzi ?

  Myślistwo w czasach sklepów to zaiste anty elita morderców .Zero zgody .

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak z ciekawości, muszę zapytać, czy Autorka jest może tą Myszką, która czasem komentuje u mnie na blogu?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty