my tu panie o polytyce, a Perseidy już są

Na półkuli północnej mamy lato i Ziemia znów wpadła w rój śmieci z ogona komety Swifta-Tuttle'a, możemy więc na naszym niebie oglądać jeden z najbardziej niezawodnych pokazów spadających gwiazd (pierwszy zapis o nich pochodzi z 36 n.e.).

Perseidy można w tym roku obserwować od 17 lipca. Największa intensywność zapowiada się na 13 sierpnia, co zbiega się z nowiem (dzisiaj na niebie jest poszerzony księżyc z jasnością ok. 70%, lipiec zakończy się pełnią ).

chyba jest oczywiste, że tę ilustrację musiał zrobić ktoś z NASA

warto poczytać np. TUTAJ.
dla laików takich jak ja ładny bryk z obserwacji meteoroidów TUTAJ.
... więcej patrzmy w niebo, skoro jest :).

Komentarze

 1. Tak..., Perseidy..., ja tu w Irlandii mam takie zaćmienie, czy też zadymienie/ zamglenie wszystkiego, że cieszę się, że chmury wiszą 50 metrów nad ziemią i dzięki temu dojadę chyba bez przeszkód i na czas do pracy (dziś kontroluję jakiś sklep oddalony o 200 km, więc da się spóźnić przy złej widoczności).
  No dobra, jest też i dobra wiadomość! Jutro skoro świt lecę do Polski, a tam prognozy są dla mnie łaskawe. Mało tego, niedaleko mojego miejsca pobytu jest Izerski Park Ciemnego Nieba, więc i miejsce do obserwacji będę miał wymarzone.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Izerski_Park_Ciemnego_Nieba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izerski Park Ciemnego Nieba - jak to pięknie brzmi! I nie tak daleko ode mnie, w każdym razie nie tak jak Irlandia :).

   Tylko nie wpadnij na bobra jadąc do sklepu, Wolandzie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty