"Fizjologia Matki Polki"

Polecam artykuł Katarzyny Kubisiowskiej z Tygodnika Powszechnego pod takim właśnie tytułem. Ciekawa to puenta na Dzień Matki. 
Miłej lektury :)
Kłopot w tym, że przekaz kulturowy jest zupełnie inny. Niezauważalny, choć skrycie obecny w rodzinie, szkole, kościele, literaturze, mediach – kładzie nacisk na rozrodczą zdolność kobiet. Ich wartość wzrasta, gdy zachodzą w (zdrową) ciążę. (...) Złudzeniem jest mniemanie, że kobieta ma prawo do podjęcia suwerennej decyzji o jednej z najbardziej wymagających egzystencjalnych ról, z którą przychodzi się jej zmierzyć. Od małego jest indoktrynowana komunikatem, że macierzyństwo uczyni ją istotą jedyną w swoim rodzaju. 

W Polsce otacza się kultem matkę abstrakcyjną. Z taką żyć łatwo: nie odpowie, nie poprosi, nie zaprotestuje. Jako niema własność publiczna zniesie kolejne absurdalne pomysły związane z jej wizerunkiem. Jako osoby bezcielesnej nie dotyczy jej menstruacja, rodzenie w bólach, klimakterium. Fizjologia Matki Polki przy sprawach ojczyzny wydaje się niepoważna.
Matka Polka zniesie każdy ciężar, bo urodziła się po to, aby rezygnować z siebie. Dwa lata temu w jednym z ogólnopolskich dzienników w osłupieniu czytałam wypowiedzi polityków różnych ugrupowań, dotyczące tego, co zawdzięczają matkom. Wszyscy bez wyjątku mówili, że najcudowniejsze jest to, jak ta kobieta się dla nich poświęciła. (...) Zrezygnowała z pracy. Była gotowa na każde zawołanie. Nie miała własnych wymagań, pragnień, ambicji.
 To tylko wybrane fragmenty. Całość podlinkowana wyżej :)

Komentarze

  1. Dobry wieczór Myszko. Przeczytałem cały artykuł.Wiesz, ja to znam.Żony mówiły mi zawsze o tych sprawach,zażenowaniu, skrępowaniu.O nędznych warunkach.Obecnie to się zmienia, moja Córeczka i Synowie z tego związku,urodziły się w prywatnej klinice, gdzie jest komfort.Co do przypisanej roli matki, autorka ma rację.Bardzo spodobało mi się zdanie mówiące o świadomej adopcji.Tyle dzieci czeka... dobrze,że wyłowiłaś ten tekst. Dobrej nocy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. To tekst pisany z pozycji kobiety. Mądry. Czytałeś, synowie są wdzięczni swoim matkom za to, że one poświęciły dla nich swoje życie, tzn. za to, że same były nikim. Przykre to.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli to tylko możliwe (a możliwe jest ZAWSZE), NIE wybieraj komentowania jako: ANONIMOWY, tylko "Nazwa/adres url".

Nawet, gdy nie masz swojej strony/bloga (czyli adresu url), NAZWA WYSTARCZY. I wtedy wiem, że ty to Ty :). And we can talk ...


W przypadku podejrzenia, że uporczywe podpisywanie się jako anonim jest spowodowane tym, że nie jesteś dość rozgarnięty/a, zastrzegam sobie prawo kasowania. Swoją głupotą nie należy męczyć innych.
Miłego dnia :)

Popularne posty